Comunicat – Către Bisericile Baptiste din România

Comunicat
Către Bisericile Baptiste din România

Iubiți frați și surori în credință, dragă familie în Cristos,

Așa cum probabil ați luat la cunoștință, Biserica Betel trece printr-o serie de frământări și efecte dureroase, nedorite, determinate de evenimentul petrecut în data de 6 septembrie la Casa de Cultură a studenților din Cluj Napoca.
În cadrul serviciului de închinare, mesajul pastorului Toni Berbece a pus în evidență mai multe discrepanțe doctrinare, de practică și de manifestare pe care Biserica Baptistă Betel nu le agreează la nivel de crez și la nivel metodologic. Ne delimităm de toate elementele predicării care nu sunt centrate pe Cuvântul lui Dumnezeu, care pun experiența personală ca parte principală în mesaj sau care nu îl au în centru pe Hristos.
Ne asumăm cu regret cele întâmplate, ne pare rău de lipsa de anticipare și ne angajăm, păstorii bisericii împreună cu întregul comitet la veghere continuă pentru ca învățătura prezentată în biserică să fie curată, dreaptă și supusă în totalitate autorității Scripturii.

Cu nădejde, și încredințați că dragostea lui Cristos ne strânge,
Comitetul Bisericii Baptiste Betel.

Ne poți găsi și în Social Media

Abonează-te, urmărește-ne și fi în tot timpul la curent cu ultimele noutăți